Gremo na Severni pol? Zakaj pa ne? Pogumna domačinka Nataša Briški je bila med tisočimi prijavljenimi izbrana v ekipo Ekspedicije Severni pol 2018, katere namen je bil doseči najbolj severno točko našega planeta, širiti znanje o enem najmanj raziskanih delov sveta in o nujnosti odgovornejšega ravnanja z okoljem ter promovirati medkulturno razumevanje in dialog, saj je bila tudi narava ekipe taka, sestavljena iz šestih Evropejk in šestih Arabk...
Pogumne punce so se na odpravo pripravljale dve leti in v soboto, 14.4.2018, štartale iz Longyearbyena proti raziskovalni postaji Barneo, od koder so v nedeljo, ob 6. uri, nadaljevale pot proti Severnemu polu. Plan odprave je bil, da v 10-ih dneh presmučajo pot, polno morebitnih, nepredvidljivih presenečenj, dolgo kar 80 km in predvsem v težkih vremenskih razmerah, pri stopinjah tudi do – 40 stopinj.
Ves čas poti so čutile premikajoči se led pod nogami, opazovale osupljivo lepe kose modrega ledu in bile pripravljene na prav vsak spodrsljaj, vsako presenečenje, tudi srečanje z medvedom, s katerim bi naša domačinka zagotovo dobro opravila.
Ves trud je bil "poplačan", ekipa je bila kos zares velikemu izzivu in presegla vsa svoja pričakovanja, saj je v 7 - ih dneh presmučala celotno pot, 80 km in prišla na cilj. Dosegla Severni Pol in požela zgodovinski uspeh, o katerem se bo zagotovo še veliko govorilo.
Natašo Briški in njeno pot na Severni pol smo podprli na nacionalnem in lokalnem nivoju, povezali sta se znamki I feel Slovenia in Kočevsko, Skrivnostni gozd Slovenije, kar je bila zagotovo odlična priložnost za mednarodno promocijo tako naše države kot tudi destinacije.
Vir, Foto: Nataša Briški