Aktivnosti, ki smo jih želeli izvesti, smo združili pod nazivom »Doživite skrivnostno Kočevsko v objemu gozdov in v digitalni obliki«, pri izvedbi pa smo sodelovali še z Občino Kostel in Osilnica, ki poleg Kočevja sestavljajo našo destinacijo. V okviru projekta smo razvili kar 7 novih turističnih produktov, ki so bili zasnovani v skladu z vizijo razvoja slovenskega turizma ter ustrezajo usmeritvam in smernicam Slovenske turistične organizacije in so edinstveni v svojem pristopu, saj izhajajo iz specifik destinacije Kočevsko: njene razlikovalne prednosti v naravnih in kulturnih danostih.
Nastali so produkti:
- S kolesom od zmaja do medveda (spodbujanje gostov k zeleni mobilnosti in kolesarjenju za enodnevni obisk Kočevja iz Ljubljane oz. obratno po trasiranih gozdnih poteh),
- Doživetje Gradu Kostel oz. Skrivnost kostelskega vraga (unikatno doživetje z interaktivnim vodenjem po gradu),
- Dežela Petra Klepca (multimedijsko in igrificirano doživetje Osilnice v obliki digitalnega kviza),
- Kočevski kolesarski krog (nova destinacijska kolesarska pot, ki povezuje vse tri občine destinacije Kočevsko in obiskovalcem predstavi naše najlepše kotičke),
- Forest Fun (5-zvezdično doživetje za družine z otroki v obliki interaktivnega in animacijsko zasnovanega pohoda na Fridrihštajn),
- Fotolov na divje živali (nadgradnja programov opazovanja divjih živali in razvoj novega produkta, ki bo primarno namenjen fotografom),
- Doživetje Pragozda Krokar (doživetje, ki obiskovalcem skozi VR očala omogoča »vstop« v pragozd Krokar, ki je uvrščen tudi na UNESCO seznam svetovne naravne dediščine).
V okviru projekta smo izvedli tudi digitalno inoviranje treh enot kulturne oz. naravne dediščine: Pragozda Krokar, Gradu Fridrihštajn in Gradu Kostel. Za digitalizacijo enot smo izvedli različna skeniranja in snemanja ter ustvarili digitalne rekonstrukcije, ki jih bomo v prihodnje lahko še dodatno nadgradili.
Poleg razvoja produktov in digitalizacije smo za lokalne delavce v gostinstvu in turizmu izvedli tudi izobraževanja v dveh sklopih: Gostinska akademija Kočevsko ter Tematska izobraževanja za zaposlene v turizmu in zavodih v destinaciji Kočevsko.
V sklopu Gostinske akademije smo za gostince izvedli svetovanja in izobraževanja za dvig kvalitete gostinske ponudbe, zaradi sprememb in »nove realnosti« pa smo dodali tudi vsebine pomoči ob vnovičnem zagonu gostinstva po epidemiji COVID. Po obiskih so sledila individualna svetovanja, kjer so ponudniki prejeli prilagojene smernice in priporočila ter konkretne napotke za optimizacijo poslovanja. Z izobraževanji smo želeli okrepiti tudi veščine gostoljubja zaposlenih v strežbi in prodaji ter jim predstavili zasnovo in idejo kolektivne gastronomske blagovne znamke Okusi gozda Kočevsko. Gostinsko akademijo smo zaključili z vinsko delavnico z vrhunskimi poznavalci na temo spoznavanja in degustacije vin.
Tematska izobraževanja so bila namenjena vodnikom destinacije Kočevsko, zaposlenim v Zavodu Kočevsko in vsem ostalim, ki delajo z gosti in na področju razvoja programov. Zaradi ukrepov za omejitev širjenja epidemije COVID so bila izobraževanja izvedena v elektronski obliki, preko platforme ZOOM, kljub temu pa so bila dobro obiskana. Med temami, ki so jih udeleženci lahko spoznavali so bila: pet-zvezdična doživetja, trajnostni turistični produkti in gozd kot naravni element turistične ponudbe, neverbalna komunikacija za zaposlene v turizmu ter oblikovanje cen v turizmu in osnove prihodkovnega managementa.
S sofinanciranimi projektnimi sredstvi smo zagotovili tudi kritje stroška plač za dve osebi, ki sta skrbeli za izvajanje vseh aktivnosti v povezavi s projektom.
V okviru projekta smo izvedli vse zastavljene aktivnosti, ter razvili nove trajnostne in aktualne produkte za različne ciljne skupine, kar bo pripomoglo, da nas v prihodnje obišče še več gostov.