V tem tednu smo v Zavodu Kočevsko zaključili z izobraževalnimi usposabljanji za turistične ponudnike naše destinacije, ki smo jih izvajali v mesecu marcu in aprilu. Z izobraževanji smo želeli čas pred sprostitvijo ukrepov in pričetkom nove sezone izkoristiti za osvežitev in pridobivanje novih znanj, ter se tako pripraviti na novo sezono.
V sklopu usposabljanj smo izvedli štiri delavnice namenjene spoznavanju razvoja trajnostnih doživetij ter uspešni komunikaciji z gosti. Trajnostna doživetja, ki so povezana z naravo in namenjena predvsem individualnim gostom so v današnjem času zelo pomembna, zato smo dve izobraževanji posvetili tej temi - razvoju pet-zvezdičnih doživetij ter trajnostnih turističnih produktov in gozda kot naravnega elementa turistične ponudbe.
Izobraževanje na temo pet-zvezdičnih doživetij je izvedla predavateljica Miša Novak, ki je udeležencem podala širši vpogled v doživetja in njihov razvoj, ter jim predstavila nekaj primerov dobrih praks takšnih doživetij iz Slovenije in tujine, s posebnim poudarkom na potencialu in prednostih destinacije Kočevsko pri tovrstnih produktih.
Delavnico o trajnostnih turističnih produktih in gozdu kot naravnem elementu turistične ponudbe smo izvedli s predavateljema Janom Klavoro in Simonom Collierjem. V tem delu so ponudniki lahko spoznali kaj opredeljuje trajnostne turistične produkte, kako poteka razvoj produktov ter kako elemente trajnosti in gozd lahko vključimo v turistično ponudbo destinacije.
Tretja delavnica je potekala na temo oblikovanja cen v turizmu in osnov prihodkovnega managementa, izvedel pa jo je mag. Miha Bratec v sodelovanju s študenti iz raziskovalno-razvojnega projekta sTOUdio Turistica UP FTŠ. Na tej delavnici so udeleženci lahko spoznali različne pristope za oblikovanje cen turističnih produktov, s posebnim poudarkom na različnih oblikah cenovnih strategij in načinih za dvigovanje vrednosti storitev v očeh kupcev.
Četrta in zadnja delavnica, ki sta jo izvedla Miha Bratec in Mateja Kozole, je potekala na temo neverbalne komunikacije za zaposlene v turizmu. Na njej so se udeleženci lahko spoznali z osnovami pravilne komunikacije v turizmu ter odkrili kako sta v turizmu za uspešno prodajo pomembna neverbalna komunikacija (barva, ton in dinamika glasu) in sporočanje na prepričljiv način.
Izobraževalne delavnice smo izvedli v okviru Javnega razpisa za preoblikovanje turistične ponudbe v vodilnih turističnih destinacijah v letih 2020-2021 zaradi epidemije COVID-19, ki ga sofinancira MGRT.